גולשים באתר - שיווק באינטרנט
מאיפה שמעתם על האתר?חברים

Tanushka (31)
שובר לב (31)
המתחשב17 (32)
sima8 (34)
!העבר*ן_מת*מן (33)
rockgirl15 (31)
Angel OF Death (28)
*~UnReAcHaBlE~* (28)
ben1414 (26)
רומיייי:) (28)
rotemoosh (27)
ארז פריק מניות (58)
דנה בירש (35)
רון המלך (31)
שרונה_אלי (33)
positiv (57)
נסטי (34)
א.ש.ל (28)
דיאנה המאמי (26)
דניאל לביא (52)
שודדת בנ(ק)*ם (27)
Abercrombie (35)
אי11 (22)
D-i-M-u-S-h (34)
2לונדה18 (32)
לי-אתושששש (28)
רני (25)
שונית הפצצה (27)
נטשוש (26)
המלך אלמוג (25)
tut_122222 (28)
--KAZBO-- (28)
rotememy (29)
angel_no.1 (36)
lolita91 (30)
שנינוש המאמי (36)
בנות הג'ינס (37)
m*mani (27)
1_צליל_1 (26)
vica>k (27)
$נופר$ (27)
אלושה (30)
אגם הקטלנית (47)
shoogar girl (27)
Mini Mouse (26)
1טנסאית (27)
Fack_off (27)
אביעד#פוטר (26)
OoSaPiRoO (28)
reiny tawil (26)
ניבנוב (25)
love+love=me (27)
(15)
מורוש:] (28)
shannan (32)
רוני212 (27)
(0)
מדי (27)
orion kings (27)
sonya02 (27)
בר מזל (57)
HODFA (23)
Inspiration (34)
טלטולעעעעעעעע (104)
Tweety1 (38)
א ב ג ד ה ו (25)
~yhayahid1~ (28)
conap (104)
tzvika770 (46)
§ מאלכית § (24)
black angl (25)
tnovels (28)
121אפו'ש (26)
noyonni (31)
Spot112 (31)
+*+טלוש+*+ (28)
<<<שירנוש>>> (27)
hhnnx9 (65)
חמודה מתוקה (26)
ספיירוש XD (27)
((: אנושקה (29)
חנוש~ (31)
חולת שמיניה (25)
קורצקי:] (47)
MoRi (26)
אורפזוש16 (31)
DJmidnight (40)
saaida.amnon (32)
דיאנוש=) (28)
אלירן אוחיון (31)
=נטע= (27)
דרבוקאנה (51)
גורדידדד (52)
מלך הספורט (24)
הטובה ביותר (24)
נועה תמם (24)
אני עצמי ואנוכי (30)
נונה :] (29)
yechiel127 (29)
דין דין (25)
hamd.2007 (50)
TNTI24 (28)
TheMasterBlaste (27)
יואב שטרנברג (22)
מבט כואב (30)
a001 (46)
my love1 (30)
אני ולא אחרת44 (25)
תותים בשוקולד (28)
CASI MUNDO (28)
טלטולי

מגיפת האיידס - מניעה וטיפול

המבוא שלפניכם מבוסס על מאמרו של ד"ר דניאל שם-טוב, HIV and AIDS, מתוך אתר משרד הבריאות.
סיכום ועריכה: נטע ידיד, מדריכה ארצית ביחידה לחינוך מיני, השרות הפסיכולוגי ייעוצי, משרד החינוך
הערות: ד"ר ינון שנקר, האוניברסיטה העברית וד"ר רוני שטרקשל, בית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית של האוניברסיטה העברית והדסה.

מהי מחלת האיידס?

איידס – (AIDS - Acquired Immuno-Deficiency Syndrome) או בעברית "תסמונת הכשל החיסוני הנרכש",  נגרמת ע"י נגיף (HIV - Human Immunodeficiency Virus)   הפוגע במערכת החיסונית הטבעית של הגוף. בעקבות פעולת הנגיף, נחשף הגוף למחלות זיהומיות שונות, לגידולים ממאירים ולפגיעה במערכת העצבים ובסופו של דבר למוות.

אדם שנדבק בנגיף ה HIV ועדיין לא פיתח סימנים של תסמונת האידס, נקרא "נשא". בתקופה שלאחר ההדבקה, הנגיף נמצא ברמה נמוכה בדם שאינה ניתנת לאבחון בשיטות הבדיקה הרגילות ("תקופת חלון").  רק לאחר כשלושה חודשים מיום ההדבקה, ניתן לאבחן את הנשאות ע"י מציאת נוגדנים לנגיף בדם הנדבק.  לכן, רצוי לעבור את הבדיקה לאיתור נגיפי איידס רק  מספר חודשים אחרי המקרה שהיה בו חשש להדבקה (כמו למשל קיום יחסי מין לא מוגנים).
 
"נשא" יכול לחיות מספר שנים רב ללא הופעת סימני המחלה, תלוי בעמידות המערכת החיסונית שלו, ובגורמים נוספים כמו למשל הדבקה במחלות אחרות היוצרות עומס על המערכת החיסונית.  חלק מן הגורמים האלה נמצאים בשליטתנו ולכן יש כללי התנהגות שמומלצים לנשאים כדי להקטין את הסיכון שיפתחו את התסמונת., הנשא, למרות שאין לו סימנים של מחלה ולמרות שכבר נדבק בנגיף, עלול להדביק אנשים אחרים וגם להדבק בנגיף פעם נוספת.  לכן יש חשיבות רבה שנשא ינקוט באמצעי הגנה מתאימים גם כדי להגן על עצמו מפני הדבקה חוזרת וגם כדי להגן על אנשים אחרים מפני הדבקה בנגיף שהוא או היא נושאים.

ברגע שמופיעים סימני המחלה הופך האדם מנשא HIV לחולה איידס.  לפני הופעת התרופות האנטי-ויראליות התהליך היה בלתי הפיך.  כיום אדם יכול לפתח איידס ובעזרת התרופות לחזור למצב שבו אין לו סימני מחלה.  דבר זה מאפשר לאנשים להמשיך בשגרת חייהם במשך זמן רב הרבה יותר.

למחלה אין מרפא או חיסון מונע. שילוב התרופות הידוע בשם "קוקטייל" הניתן כיום, משפר את איכות חייו ומאריך את תוחלת החיים של החולה, אך לא מרפא אותו. נראה כי עדיין רחוק הרגע בו יימצא מרפא למחלה. כיום במדינת ישראל, עיקר ההדבקה היא באמצעות יחסי מין (הטרוסקסואלים והומוסקסואלים כאחד). לפיכך, מניעת הידבקות ומניעה של הדבקת אחרים צריכה להיות בראש מעייניו של כל אדם .

ניתן למנוע הדבקה בנגיף ה- HIV!  ביחסים מיניים פירושו של דבר:  שימוש בקונדום בכל יחסים מזדמנים ובהתחלת מערכות יחסים עד שבני זוג נבדקים שניהם ונמצא שאינם נשאים.  שמירה על יחסים עם בן/בת זוג קבוע בלבד או המעטה של החלפת בני זוג.  במקרה של החלפת בני ובנות זוג שימוש בקונדום ובדיקה להמצאות הנגיף בזמן המתאים.

היקף המחלה בארץ ובעולם

החולים הראשונים שהתגלו בעולם דווחו בתחילת שנות השמונים. לפי הערכת ארגון הבריאות העולמי יותר מ- 60 מיליון איש נדבקו בנגיף בעולם מאז. מהם מתו מעל 12 מיליון. 50% מהנדבקים באיידס ברחבי העולם הם צעירים ובני נוער בגילאי 15 עד 25. 40% מהנשאים הן נשים. מידי יום נדבקים 14,000 בני אדם בנגיף האיידס ברחבי העולם. מספר האנשים החיים כיום בעולם עם נגיף האיידס מוערך ב- 40 מיליון.
בישראל התגלו משנת 1980 עד סוף יוני 2004 - 4,141 מקרים של נשאי איידס וחולי איידס.  946  אנשים נפטרו או  עזבו את הארץ ולכן, על פי הערכות משרד הבריאות, נכון ליוני 2004 רשומים במאגר הנתונים 3,195 אנשים החיים עם הנגיף בארץ. יחד עם זאת, ישנה הערכה כי ישנם 1,100 אנשים נוספים, החיים עם הנגיף, אך אינם מודעים לכך.
מתוך כלל הנשאים בישראל ישנם כ- 100 ילדים אשר נדבקו מאמותיהם בזמן ההריון ו/או הלידה.  הרוב המכריע של ילדים אלה נולדו מחוץ לישראל במדינות שבהן אין טיפול מתאים לנשים הרות ויולדות.  לאשה הרה, גם אם היא נשאית המקבלת טיפול בתרופות נוגדות נגיפים בזמן ההריון וגם בזמן הלידה סיכוי של למעלה מתשעים אחוזים ללדת ילד שאינו נשא. 
 
התפתחות המחלה

מחלת האיידס "מכה" בחשאי. לא ניתן לדעת אם אדם נידבק במחלה, אלא ע"י בדיקה ייחודית בלבד. הסימנים הקליניים לאחר ההדבקות אינם חד-משמעיים. לאחר חדירתו לתא המאחסן אותו בגוף (T4) נגיף ה- HIV לא נותן ביטוי קליני (חיצוני) במשך שנים, כל עוד המערכת החיסונית ממשיכה לתפקד (הנשא אינו יודע שהוא נשא ללא בדיקה מתאימה, מפני שאין סימנים למחלה עד רגע התפרצותה). כשהמערכת החיסונית אינה מתפקדת, מופיעים בעיקר שני סוגים של תופעות: התפתחות של מחלות זיהומיות שונות כמו דלקת קרום המוח חיידקית, דלקת ריאות ו/או התפתחות של גידולים ממאירים.  
תופעות קליניות נוספות בשלב התפרצות המחלה: ירידה דרסטית במשקל, הפרעות נפשיות ונוירולוגיות. 

טיפול

למרות ההתקדמות הרבה בטיפול במחלת האיידס, עדיין אין ריפוי או חיסון מונע למחלה. כיום ניתן שילוב של מספר תרופות הנקראות "קוקטייל". ה"קוקטייל" אומנם משפר את איכות החיים של החולים ומאריך את תוחלת חייהם, אבל הוא אינו מונע בסופו של דבר את מותו של החולה.
נשא, הצורך את ה"קוקטייל", נוטל מידי יום מגוון כדורים אשר גורמים, אצל חלק מן החולים,  לתופעות לוואי קשות, בעיקר בשלבים הראשונים של נטילתם.
ההצלחה הטיפולית של הקוקטייל נטעה תקוות לריפוי המחלה, אך התברר שבהדרגה מופיעים אצל החולים נגיפים העמידים לתרופות. לכן יש הכרח לשכלל כל הזמן את הטיפול.

טיפול באיידס בישראל

בישראל קיימים שבעה מרכזי איידס אזוריים.
בכל מרכז ישנה מרפאת איידס ומעבדה לגילוי נגיפי HIV. צוות המרפאה כולל רופא, אחות ועובדת סוציאלית. תפקידם ללוות את הנשא מרגע גילוי הנשאות הן בהסברים והן בתמיכה נפשית וחברתית.  אבחון האיידס, הטיפול בו והמעקב הרפואי אחר החולה, נכללים בסל השירותים ולכן ניתנים חינם במסגרת חוק בטוח בריאות ממלכתי. על פי החוק במדינת ישראל, חל איסור מוחלט לציין את שמות נשאי האיידס או חולי האיידס. בדיקות האיידס נערכות תוך שמירה על סודיות רפואית מוחלטת.

בדיקת דם לגילוי נגיפי HIV היא בדיקת דם רגילה, חסויה וללא תשלום. בוגרים, מעל גיל 18, יכולים לבצע אותה בכל מרפאה בקהילה או באחד משבעת בתי החולים בהם קיימות מרפאות איידס.
קטינים עד גיל 18 יכולים לערוך את הבדיקה רק באחד מן  המרכזים הרפואיים אשר אושרו לשם כך ע"י שר הבריאות , גם ללא אשור הוריהם או האפוטרופוס שלהם. (ראה חוזר מנכ"ל סו/3(א)).
במרפאות אלה נדרשים פרטים מזהים. הצוות הרפואי מצווה לשמור על חסיון מלא של פרטים אלה. הרופא המטפל יוכל לשתף את ההורים בדבר מצבו הרפואי של ילדם רק אם הקטין התיר לו לעשות כן.

בדיקת ה - HIV

בדיקת HIV למעשה בודקת קיומם של נוגדנים ל- HIV בדם. נוגדנים ל- HIV מופיעים בדם תוך 3 חודשים (ולעיתים רחוקות עד 6 חודשים) מיום ההדבקות. לכן, נהוג להדריך את הפונה לבדיקה ראשונה, גם כאשר התוצאה שלילית (לא נמצאו נגיפים), לחזור על הבדיקה לאחר 3 חודשים משום שהבדיקה אינה משקפת בהכרח את מצבו ביום עריכתה.
באילו מקרים חשוב לערוך שוב את הבדיקה כעבור שלושה חודשים?
1 . כאשר שני אנשים רוצים לקיים יחסי מין ללא קונדום (לדוגמה במצב בו הם מחליטים להתחיל לחיות ביחד באופן קבוע), יש להמליץ להם לבצע בדיקת דם לגילוי HIV, ולהמשיך לקיים יחסי מין מוגנים עם קונדום במשך שלושה חודשים נוספים, ואז לבצע בדיקה שנייה. רק כאשר הבדיקה השנייה תקינה, ניתן להפסיק להשתמש בקונדום. זאת בתנאי שאין שותפים נוספים לחיי המין.
2 . כאשר יש חשד להדבקה, לדוגמה, לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים, בדיקת דם מיידית
תיתן אינפורמציה על מצבו של הפונה לפני 3 חודשים. כדי לקבל מידע וודאי ונכון ליום קיום יחסי המין הלא מוגנים, יש להמליץ לו לחזור על הבדיקה כעבור 3 חודשים מתאריך קיום יחסי המין.

כיצד נדבקים בנגיף האיידס?

 הנגיף עובר מאדם לאדם באמצעות נוזלי גוף בלבד: דם, נוזל הזרע, נוזלי הנרתיק וחלב אם.
1. ביחסי מין מלאים (אוראלים, אנאלים, ואגינלים) ללא קונדום.
2. באמצעות מגע ישיר של דם נגוע בנגיף החודר לתוך הגוף.
3. באמצעות שימוש משותף וחוזר בכלים חדים שזוהמו בדם ללא חיטוי, למשל: מחט, מזרק,  סכין גילוח, מכשירי קעקוע  ופירסינג.
4. באמצעות העברה מאם נשאית או חולת איידס לעובר במהלך ההריון, במהלך הלידה ולאחר הלידה ע"י הנקה.
5. בהזרקה משותפת של סמים לווריד במחט מזוהמת בנגיף.

כיצד אין נדבקים בנגיף האיידס?

1. נגיף האיידס אינו עובר בלחיצת יד – משום שהנגיף אינו חי באוויר או על העור.
2. נגיף האיידס אינו עובר בנשיקה – משום שרוק אינו אחד מנוזלי הגוף המעבירים בנגיף.
3. נגיף האיידס אינו עובר בשתייה מכוס משותפת – משום שאינו חי באוויר או ברוק.
4. נגיף האיידס אינו עובר בישיבה על אסלה משותפת – משום שאינו חי באוויר.
5. נגיף האיידס אינו עובר בעקיצת יתוש – משום שהיתוש, כמו בעלי חיים אחרים, אינו יכול לשאת נגיף HIV   אנושי.
6. נגיף האיידס אינו עובר ביחסי מין מלאים עם קונדום – משום שבעת שימוש נכון הקונדום מונע בכמעט כל המקרים מעבר של נוזלי גוף מדבקים.

כיצד נשמרים מאיידס?

1.איידס היא מחלת מין. יש לשקול היטב מהו הגיל המתאים לתחילת קיום יחסי- מין ומי הוא הפרטנר המתאים.
2.דחיית גיל קיום יחסי- מין הוכחה כדרך יעילה לצמצום הסיכוי להדבק בנגיף ביחסי- מין.
3. הקונדום הוא אמצעי מניעה יעיל למניעת הידבקות באיידס. סכנת הידבקות קיימת אפילו כתוצאה ממגע מיני חד-פעמי ללא קונדום. יש להשתמש בקונדום בעיקר עם בני זוג חדשים או לא קבועים. רצוי להגיע להבנה על שימוש בקונדום טרם קיום יחסי המין.
במערכת יחסים זוגית קבועה, מומלץ כי שני בני הזוג יבצעו במקביל בדיקת איידס. עד לקבלת תשובה השוללת את קיום הנגיף יש להמשיך ולהשתמש בקונדום.
יש להשתמש בכל פעם בקונדום חדש. 
גם במין אוראלי ו/או אנאלי אפשר להידבק באיידס ובמחלות מין אם לא משתמשים בקונדום.
4. יש לטפל בכל אדם מדמם רק תוך נקיטת אמצעי הגנה נאותים: אין לגעת ישירות בדם טרי אלא באמצעות כפפות או שקיות ניילון .
בארצות שבהן עדיין לא מבוצעת בדיקה לכל מוצרי הדם, קיימת סכנת הדבקות בזמן קבלת תרומת דם. ישראל כמובן, אינה נכללת ברשימת ארצות אלו.
5. אין להשתמש במחטים ובכלים חדים שזוהמו בדם ללא חיטוי. מי שהחליט לעשות קעקוע או פירסינג, חייב לפנות למקומות מוסדרים אשר נמצאים תחת מעקב ופיקוח. יש לדרוש לבדוק את המחטים והכלים החדים  טרם ביצוע הפעולה.
6. אבחון מוקדם של נשאות האם, ימנע הדבקה מיותרת. מתן טיפול לאם במשך ההיריון, ניתוח קיסרי במקום לידה רגילה, וטיפול רפואי מתאים לתינוק לאחר לידתו, מצמצמים לכ- 2% את הסיכון שהילוד יידבק ויפתח את מחלת האיידס. 
יש להמליץ לאישה נשאית או חולת איידס שלא להניק את תינוקה אלא להשתמש בתחליף חלב אם כדי למנוע הדבקת התינוק. 
7. אין  להשתמש בסמים, ודאי לא בהזרקה!
8.קיום אורח חיים בריא (ללא עישון, ללא שתייה אלכוהולית מופרזת, תוך פעילות גופנית ושמירה על תזונה נאותה) מגביר את תפקודה התקין של מערכת החיסון.

נקודות עיקריות לתשומת לב:

1 . מחלת האיידס קיימת בכל המגזרים: נשים, גברים, צעירים ומבוגרים. מי שלא נוקט באמצעי  זהירות מתאימים מסכן את עצמו. לא ניתן לקבוע מיהם נושאי הנגיף על ידי התבוננות.
2 .נגיף האיידס מועבר דרך נוזלי הגוף (דם, נוזל הזרע  ונוזלי הנרתיק). אין הוכחה לכך שהוא מצוי בהפרשות גוף  אחרות, כמו הקאות, נזלת, רוק ושתן, במידה המסכנת את הסביבה.
3 . אין כל חשש להידבקות במחלה בבית הספר במגע יום-יומי  רגיל (כולל משחקי ספורט) בין תלמידים (או מורים) .
4 . הרוק של נשאי HIV אינו מדבק.
5 . הדרך העיקרית לפי שעה, לעצירת התפשטות המחלה, היא באמצעות אימוץ הרגלי חיים בריאים ומכאן חשיבות התנהגות מינית אחראית ונבונה, כמו גם הימנעות מוחלטת משימוש בסמים (ודאי בהזרקה) .זאת משום שהטיפול התרופתי הקיים היום, אינו יכול לרפא אדם שנדבק בנגיף       HIV אלא רק לשפר את איכות חייו ואת תוחלת חייו.
6 . יחסי מין הינם חלק בלתי נפרד מהחיים. יש לקיים יחסי מין באופן שלא יסכן את בריאותו של אדם. הדרך הטובה ביותר כיום למניעת הדבקה ב- HIV אצל אנשים המקיימים יחסי מין, היא שימוש בקונדום. רצוי לשקול דחיית גיל תחילת קיום יחסי מין מלאים, כאחד מאמצעי המניעה.
7 . מניעה יעילה לוקחת בחשבון "שכולנו נשאים פוטנציאליים". האחריות מוטלת על כל אחד מאתנו - נשים וגברים כאחד - לקיים יחסי מין בטוחים ללא נטילת סיכון.

סרגל כרונולוגי - תולדות מחלת האיידס

1981 - דיווח ראשון על תסמונת הכשל החיסוני הנרכש בקרב חמישה הומוסקסואלים בארה"ב.
1981 - דיווח על ביטויים שונים של איידס בקרב מזריקי סמים , חולי המופיליה , מקבלי עירוי   דם , תינוקות ומהגרים מהאיטי .
1982 - בתחילת דרכה, מכונה המחלה (GRID - Gay Related Immune Deficiency)
    לאור הפנים האפידמיולוגים החדשים, מקבלת המחלה את שמה החדש
   ( AIDS -Acquired Immune Deficiency Syndrome)
1983 - מתגלים מקרים ראשונים של הדבקה ביחסי מין הטרוסקסואלים.
1983/4 - זיהוי נגיף ה-HIV מחולל המחלה.                                  
1984 - פיתוח שיטות לזיהוי נוגדנים ל – HIV .
1985 - מותו של שחקן הקולנוע רוק הדסון מאיידס, מציב את המחלה בכותרות.
1986 - זיהוי סוג נוסף של הנגיף HIV-2 .
1987 - תחילת טיפול תרופתי ב-AZT בחולים . הנהלת משרד החינוך דנה לראשונה בנושא האיידס  ומקבלת החלטה ללמד את הנושא בחטיבה העליונה.
1988 - האחד בדצמבר, מוכרז לראשונה כ"יום האיידס העולמי".
1990 - תחילת טיפול תרופתי ב- AZT לנשאים .
1991 - הכדורסלן מג'יק ג'ונסון והזמר פרדי מרקורי מפרסמים בתקשורת את דבר היותם נשאי HIV.
 1994-5 - טיפול מוצלח בנשאיות בהריון למניעת הדבקת העובר בנגיף ה HIV.
1996 - תוצאות ראשוניות מוצלחות בטיפול תרופתי משולב – "הקוקטייל".
1997 - הכנסת ה- "קוקטייל" לטיפול בישראל , והכללתו בסל התרופות בעקבות מאבק  ציבורי.
1998 - האיידס מוכרז כגורם המוות הרביעי בעולם. 
2000 - הנער נקוסי ג'קסון, בן 11, שנדבק מאימו בנגיף האיידס מעלה למודעות את היתמות מאיידס.
2001 - מוכח חד- משמעית ומדעית שהקונדומים יעילים במניעת איידס.
2004 - מאושרת בארה"ב בדיקה מהירה (20 דקות) לגילוי איידס.
2005 - יום האיידס העולמי מצויין ב-1 בדצמבר זו הפעם ה- 27.


ביבליוגרפיה:
1. אתר משרד הבריאות – מחלות מין – איידס. – www.Health.Gov.il  
2. דר" דניאל שם טוב: HIV and AIDS. המאמר נמצא באתר משרד הבריאות – מחלות מין – איידס. מתוך העיתון:  International Journal of STD & AIDS; 15:691-6    ( 2004)
3. הוועד למלחמה באיידס: "בגובה העיניים – כל האמת על סקס, איידס ועל קונדומים", מהדורה שנייה
   
אובמ

סדיאה תפגמ לש תימלןעה העפשהה
הפגמה םרוג תרבעה יכרד
םוהיזה ךלהמו הנגותפה
הלחמהו הקבדהה יבלש תרדגהב תימואלניבה הקימנידה
תוכרעהו םינותנ - סדיאה תפגמ
תויזחתו תורעה ,םינותנ 1995-7 סדיאה תפגמ לש ימלועה רוזיפה
סדיאה תפגמב תודדומתהה
םוכיס
סדיאב המחלמל הדמע ריינ
תפסונ תורפס
םיילוש תורעה

סדיאה תפגמ לש תימלועה העפשהה .1

סדיא וא ( Acquired Immune Deficiency Syndrome, AIDS) שכרנה ינוסיחה לשכה תנומסת
,תיסחי הרצק הפוקת יהוז .הנש 15 -כ לש הפוקת ונתוא הוולמ ,לכ יפב תרכומ הלחמהש יפכ
לילכ התניש רשא וז העפותב תוימלועה תויושחרתהה תומכו בצקל ןימאהל ונל השק םיתיעלו
תואמ לש םהייח חרואו םתוגהנתה לע העיפשהו םדא ינב לש םיבר םינוילימ לש םהייח תא
.ץראה רודכ ינפ לע רתאו רתא לכב
תייסולכואב תורזומ תויאופר תועפות רואיתב 1981 -ב וחווד סדיא לש םינושארה םירקחמה
הליחתב םורזל לחה םירקבל םישדח םירקמ לע עדימה .סל'גנא סולב םילאוסקסומוה
לש הנבהה תליחתו םירקמה תורבטצה םע .תורחא תושבימ כ"חאו ,ב"הראב םינוש םירוזאמ
תושק תויווח תושונאה הרבע ,הדגנ המחלמב םינואה רסוחו התוטשפתה תנכס ,הלחמה יפוא
.תומיוסמ תויסולכוא לע תוירחא תלטהו תומשאה ,תופשכמ דיצ ,לזאזעל םיריעש תעפות לש
תנבה לש תיטמרד הקמעה םע ,םויה םגו ,ושנועו אטחה לש תינרדומה הסרגה לע ורבד םיבר
הפגמה תא הוולמה םייניבה ימי תריווא לילכ המלענ אל ,הפגמה לש םייגולויבה םיכילהתה
.תימלועה

(AIDS) שכרנה ינוסיחה לשכה תנומסת לש הירוטסיהב םיבושח םיעוריא : 1 הלבט

םיעוריאה
הפוקתה
.םילאוסקסומוה רפסמב 1שכרנ ינוסיח לשכ תנומסת לע ןושארה חווידה
1981
,דירול םימס יקירזמב סדיא לש םינוש םייוטיב לש םינושאר םירואית
םירגהמו ,תוקוניתו םידולי ,וירצומו םד ייוריע ילבקמ ,היליפומה ילוח
.תומיוסמ תוצראמ
1981
ילוחמ (Human Immunodeficiency Virus Type 1) - HIV - 1 ףיגנ דודיב
.Retroviridae - ה תחפשמל ךיישה ףיגנכ ותרדגהו .סדיא
1983-4
תוטיש חותיפו ,םיאשנבו םילוחב HIV - 1 דגנכ םיידוחיי םינדגונ יוהיז
הלא םינדגונ לש טושפ יוהיזל הדבעמ
1984
.HIV - 1 דודיבל (םיאת תויברת) תוטיש חותיפ
1984
.םד ירצומב ףיגנה תדמשהל תוטיש חותיפ
1984
.(CD(4)) םידיאופמיל םיאתב ףיגנה לש תורשקתה רתא יוהיז
1984
טוח לזונו ערז - הז ללכבו ,םדל טרפ ,םירחא ףוג ילזונמ ףיגנה דודיב
.הרדש
1984-5
.HIV -ב םוהיזל תורושקה תוינילקה תונומסתה לש הרדגהה תבחרה
1985
.הקירפא ברעמב , HIV - 2 ,שדח ןז תרדגהו דודיב
1986
.ףיגנה רוזיפב םיטיצונומו םיגפורקמ לש תוברועמה/דוקפתה תרדגה
1986-7
,סדיא ילוח AZT -ב לופיט .HIV דגנכ ידוחייה יתפורתה לופיטה תליחת
.םילפוטמה לש םייחה ךרואבו םייחה תוכיאב רופיש לע תיפצת
1987
םינוש םינבמ לע תובר תוצראמ םיחוויד ,םלועב תטשפתמ סדיאה תפגמ
.ףיגנה תרבעה יכרד לש
1988
.תירלוקלומה המרב ףיגנל ןסכאמה לש הבוגתה ןויפא
1985-8
.ףיגנה לש תוברתהה ןונגנמ תנבה
1985-9
.םיאשנב AZT םע לופיטה תלחתה
1990
יפרתונומ לופיט תליחת ddC, ddI :HIV דגנכ םיפסונ םירישכת חותפ
.AZT םע בולישבו
1990-2
.םיינילקה םייוסינה תליחתו HIV דגנכ םינושאר ןוסיח יביכרת חותפ
1992
לופיט לש תיתועמשמ העפשה רדעה לע עיבצמה (Concorde) ינילק רקחמ
לש תקסופ יתלב תוברתה לע םידיעמה םירקחמ .םיאשנב AZT םע םדקומ
.(יגולויבורקימ ןויבח בצמ רדעה) תויטפמיל תוכרעמב HIV
1994
ירפ תקבדה לש תיתועמשמ העינמל - ןוירהב תויאשנב חלצומ לופיט
.HIV -ב ןנטב
1994-5
.בלושמ יתפורת לופיטב תוחלצומ תוינושאר תואצות
1996

-ב תפרצב הנושארל דדוב (Retroviridae) ורטר יפיגנ תחפשממ ףיגנ ,סדיאה תפגמ םרוג
,{2} (HIV) Human Immunodeficiency Virus םשה תא לבק םילוגלג רפסמ רחאלו ,1983
רשא םינדגונ .HIV דגנכ םינדגונ תעיבקל םייגולורס םינחבמ שומישל וסנכנ 1985 תנשב
הלא םייגולורס םינחבמ לש םתונימז .{3} הלחמ וא תואשנ ,הקבדה לע הדיעמ םתוחכונ
וקדבנ םתרגסמבש םלועה יבחר לכב םיבחרנ םייגולוימדיפאורס םירקס לש םיעוציבל איבה
,םויכ ונל תרכומה תימלועה הפמה תא ורייצ הלאכ םירקס תואצות .םדא ינב ינוילימ תואמ
.{4) סדיא ילוח וא םיאשנ הב ואצמנ אל רשא ,םלועב הנידמ טעמכ ןיא היפל רשאו
ארקנה ןז תת ראות הנורחאלו HIV - 2 ,HIV - 2 :ףיגנה לש םיירקיע םינז ינש םירכומ םויכ
הארנ ךא ,םיעודיה םינזה ןיב הזנגותפהו הרבעהה יכרדב יתוהמ לדבה ןיא ."O" ןז תת
רקיע וליאו ,םלועה יקלח תיברמב טלושה ונה ןורחאה .1 סופיטמ ינגותפ תוחפ 2 סופיטש
.הקירפא תשביב הנה HIV - 2 לש ותעיגפ
םלועב סדיאה ףיגנב וקבדנש םירגובמה רפסמש םיכירעמ ימלועה תואירבה ןוגרא יחמומ
30 לע תורבדמ הז ןוגרא תוכרעה .םידלי ןוילמ 1.5 -כ ךכל ףסונבו ,שפנ ןוילמ 8 - 20 -ל עיגמ
םירפסמ לע ףא תורבדמה תוכרעה שי .2000 תנש דע םלועה יבחרב םיקבדמ ןוילמ 40 -
לכש םיכירעמ םינעדמ .םויה דע סדיא וחתפ ףיגנה יאשנ ןוילמ 6 -ש הארנ .הברהב םילודג
רתויו %90 ויהי האמה ףוס דעו ,םלועב HIV יקבדמ לש םישדח םירקמ 6000 םיפסונ םוי
לש יחרזמ-ימורדהו ימורדה הקלחו הקירפאב דחוימב ,תוחתפתמ תוצראב םיקבדמה ללכמ
ןוילמ 15 הנייהת האמה ףוס דעש םיכירעמו ,תרבוגו תכלוה םישנב העיגפה .היסא תשבי
,דחא הרוהמ ,םימותיה םנה הפגמה לש רחאו יגרט טביה ןבומכו ,םלועה יבחרב תועוגנ םישנ
.ןוילמ 5 - 10 -ב ךרעומ םרפסמ רשא ,סדיאמ ותמש ,םיינש וא

רפסמ י"ע ,קרו ךא ,הכרעהל תנתינ הניא HIV לש ,תימלועה הפיגמה ,הימדנפה תובישח
םיעגפנה רקיעש ירה ,ינימ עגמ י"ע תרבעומה הלחמ הנה סדיאו רחאמ .םילוחהו םיקבדנה
.תוברתהלו היחמל םהב היולת הלוכ הייסולכואה רשא הלא ,םיריעצ םירגובמ םנה הנממ
םהשכ .םישישקל םיגאודו םידליהו תוקוניתה תא םילדגמה םיריעצ םישנו םירבג םה הלא
האובתה תא לדגמה רודה הז .דחי םג םהירוהמו םהידלימ הכימתה תלטנ ,סדיאמ םיתמ
עייסמו םילוחה יתבו ,ךוניחה תכרעמ תא ליעפמ ,תורכמבו תשורחה יתבב דבוע ,זרואהו
תבכש לש הקופתהו רוציה ןדבוא ללגב .םלועב הנידמ לכ לש םיינויחה םינונגנמה תלעפהב
םיכירעמ לשמל דנליאתב ,רתויב דבכ אוה ילכלכה קזנהש הכרעה תמייק ,וז הייסולכוא
ףוס דע רלוד דראילימ 10 -מ הלעמל לש רועישב קזנ תימוקמה הלכלכל םורגת הפגמהש
.תיחכונה האמה

םלועב םירגובמה םיאשנהו םילוחה רפסמ :2 'סמ הלבט

ךותמ (םיאשנ) ףוסל ,(םילוח) 1995 ףוסל ,םירוזא וא תשביל הקולחב תוכרעהו םיחוודמ םינותנ
ימלועה תואירבה ןוגרא יחווד


רעושמ םיאשנ 'סמ
(םיאשנה ללכמ %)
םילוח 'סמ חוודמ
רעושמ
(םילוחה ללכמ %)
םילוח 'סמ
(םילוחה ללכמ %)

תשבי / רוזאה
(100%) 17,000,000
(100%) 6,000,000
(100%) 1,291,810*
םלועה לכ
4.1%
7%
39%
ב"הרא

7.7%

<9%

12.5%
הקירמא תשבי
(ב"הראל טרפ)
2.8%
<4%
12%
הפוריא
66.9%
75%
34%
הקירפא
18.4%
<5%
2%
היסא
0.1%
<1%
0.5%
הינאיקוא
םלועה יבחרב םילוח 1,644,183 לע חווד 1997ינוי ףוס דע *

תונידמב .ותלחממ האצותכ םיעגפנ םירחא םיבר ,דחא םדאב סדיאה תעיגפ תובקעב ,ךכיפל
,םיחמנו םיכלוה םידליו תוקונית תתומת תתחפהב בר ץמאמב וגשוהש םיגשיהה תוחתפתמ
.תויסולכואו םיטרפ לע קר אלו המצע תוחתפתהה לע תמייאמ הפיגמה הלאכ תוצראבו

דומעה שארל

הפגמה םרוג תרבעה יכרד .2

ןוכיסה תמרב ןושארה ונה םדה .םיעוגנ ףוג ילזונ תועצמאב םדאל םדאמ רבעומ סדיאה ףיגנ
%90 -מ רתוי לש ןוכיסב םיאצמנ םיעוגנ םד ירצות וא םד יוריע ילבקמ .ףוגה ילזונ ןיב
לש האצות םניה םלועב הקבדהה ירקמ ללכמ 3 - %5 קר והז הובג ןוניס תורמל ךא ,תוקבדהל
הנטק הנה ,הלא םילופיטל תקקזנה ,הייסולכואהש םושמ ,תאזו וירצומ תקרזה וא ,םד יוריע
תוטישב שומישהמ ,קפס אלל ,העבנ וירצותו םדמ ןוכיסה תדימב תיטמרד התחפה .תיסחי
,בחרתי HIV -ל םד תורטנמה תונידמה לגעמש לככו ,HIV דגנכ םינדגונ תוחכונל םדה תקידב
,ולוכ םלועב ,תירקיעה הרבעהה ךרד .תפסונ הדימב הז ףוג לזונמ תוקבדהל ןוכיסה תחפי
.ילנא וא ,ילאניגו ינימ עגמ ,ילאוסקסומוה וא ,ילאוסקסורטה ינימ עגמ י"ע הניה
ןוכיסה ךא ,1:1000 -ל 1:100 ןיב ךרעומ ,עוגנ ףתוש םע ,דדוב ינימ עגמב תוקבדהל ןוכיסה
.רתוי הברה לודג ,םיבר םיעוגנ םיפתוש םע ןימ יסחי םימייקמה הלא ברקב ,רבטצמה
-ו ,ילאוסקסורטה ינימ עגמ י"ע םיקבדנ ,םלועב ,HIV-ב ,םיקבדנה ללכמ %70 -כש םיכירעמ
.ילאוסקסיב וא ,ילאוסקסומוה ינימ עגמ י"ע %10
םיקירזמה ןיבמ םיעוגנה ,דירול םיקרזמה םימסב שומיש םייק םהב םלועב םירוזא םתואב
תוקבדהמ ןוכיסה .םימהוזמ םיטחמבו םיקרזמב ףתושמה שומישה בקע ,םוהיז רוקמ םיווהמ
השענו ,הלודג קרזמב םדה תומכשכ רבוג אוה ךא ,דדוב עוריא תובקעב %1 -כ ונה וז ךרדב
תויוקבדהמ 5 - %10 -כ .הכלהכ ואטוח אלש ,םירחא םיינרדוח םילכו םיקרזמב רזוח שומיש
.םימסה ישמתשמ לצא םימהוזמ םיקרזמב שומישל םיסחוימ םלועב HIV-ב

הליהקב םג םייק ,םימוד םילכ וא םיטחמ תוריקד בקע סדיאה ףיגנב תוקבדהל ןוכיסה
שיגדהל שי ךא ,וריתסהל םעט ןיאו םייק הזכ ןוכיס .הדובע תנואתכ ןבומכ תאזו - תיאופרה
וניה הדובעה תרגסמב תוקבדהב ךורכה ןוכיסה ,סדיאה ףיגנה לש הרבעהה תורוצ לכמש
.סדיא הלוח וא ,אשנ ברועמ ובש ,דדוב עוריאל 0.3 - %0.4 -ב ךרעומו ,רתויב ךומנה
קפס ןיאו ,םלועב תוקבדהה ךסמ %0.1 -מ תוחפל תיארחא הז גוסמ הפישחש םיכירעמ
תיעוצקמ תרגסמב הקבדהמ ןוכיסה תא רתוי דוע תיחפי םימיאתמ תוריהז יעצמאב שומישש
.תאז
תעינמב AZT -ב ידיימה לופיטה לש ,תוחפל תיקלח ,תוליעי לע םיעיבצמ םינורחא םיחוויד
.הריקד רחאל םוהיזה

דומעה שארל

{5} HIV -ב הלחמה/םוהיזה ךלהמו הנגותפה .3

אלל ימוהיז ךילהת לש תיסחי ךשוממ בצממ תערתשמ HIV-ב םוהיזה לש םייוטיבה תשק
העיגפ ךות ,רתויב םישק םייוטיבל דעו "םילק" הלחמ ינמיס תעפוה ךרד ,םיינילק םייוטיב
יפוסה (יגולותפהו) ינילקה קרפה תא הווהמ סדיאה תנומסת .תוומו תובר תוכרעמו תומקרב
אשנ לכ לש יאופרה ודיתע לע עיבצהל יושע רשא ,קיודמ עדימ םויכ ןיא .HIV י"ע םוהיזב
.הלחמה תארקל תומדקתהה שחרתת בצק הזיאבו םינשה ךשמב סדיא וחתפי םהמ ימ .אשנו
הפוקתה ךרוא .HIV-ב םוהיזה ךלהמ תא ,רתוי בוט ,םיניבמ ונא תאז תמועל םויכ ךא
רתויו ,דחא אשנ לצא הנשמ תוחפ תויהל לולע - (היובחה) "תיטנטל"ה - תיטמוטפמיסאה
םינוציק םייונישל איבמה ןונגנמל רשאב תקפסמ הנבה ןיידע ןיאו ,רחאה לצא םינש רשעמ
10 - 6 ךשמב םיינילק םינמיס אלל םיראשנ םיאשנה תיברמ .םוהיזה תומדקתה בצקב הלאכ
(Latency) ןויבח תפוקת השעמל הניא ,םויכ םיעדוי ונאש יפכ ,"תיטנטל"ה הפוקתה ךא ,םינש
זאמ תיטפמילה תכרעמב ףיגנה תוברתה ךשמה רואל ,תיגולויבורקימ הניחבמ תיתימא
לע הדיעמ CD(4) יאת תמרב תגרדומה הדיריה םג .םיינילק םינמיס רדעהבו הקבדהה
.תיטמוטפמיסאה הפוקתב םג םוהיזה לש תכשמתמ תוליעפ
םינבל םיאשנ לש בקעמ תצובקב .םימיוסמ םירקחממ הז אשונב תואמגוד איבהל ןתינ
לע םינותנ ןיא .הנש 15 - 13 לש הפוקת ךות ,הלחמ םיחתפמ הנממ %60 -כש אצמנ םירגובמ
וא ,תוליעי תופורת רדעהבש חינהל שי .הלא םינמז לובגל רבעמ שחרתהל לולעש המ
וחתפי HIV לש םיאשנה לכ טעמכ ,םוהיזה ךלהמ לע העפשה םהל שיש םייגולויב םירמוח
רפסמב יולת הלחמ לש בצמ רבעל אשנ לש תורדרדיהה בצקש הארנ .םינשה ךשמב סדיא
לשמל ,תונמל שי םימרוגה ןיב .ולש ןוסיחה תכרעמ בצמו אשנה לש ובצמ םהיניב ,םימרוג
תמייק .(תוחתפתמ תוצראב םיחיכש םיבצמ) הנוזת תתו תפחש ,הירלמ - ןוגכ תופסונ תולחמ
רשק .םירחא םוהיז ימרוגו HIV ןיב םיירשפאה ןילמוגה יסחיל רשאב ,םלועב הרומח הגאד
השימח דע העבראכש םויכ תלבוקמה הכרעהה .תפחשה תלחמ םרוג םע לשמל אצמנ הזכ
עצמא זאמ .הקירפא תשביב םתיברמ ,דחי םג תפחשו HIV -ב םלועב םיעוגנ םירגובמ ןוילמ
סדיאה תפגמ תובקעב ,הרהסל םורדמש הקירפאב תפחשה ילוח רפסמ לפכוה ,םינומשה תונש
.רוזאב
וקבדנ ובש ליגה ןיבל ("הריגד") תואשנה תפוקת ךרואו תומדקתה בצק ןיב רורב רשק אצמנ
,עצוממב םינש 12 התייה םלצא הריגדה תפוקת ,הנש 35 -מ ריעצ ליגב וקבדנש הלא .םילוחה
תואשנ לש םינש 7 - 8 רחאל הלחמ וחתפ ,הנש 35 ליג לעמ םתויהב םיקבדנהש העשב
.תיטמוטפמטיסא
םאב ,סדיא חתפל םילולע ,הדילה תפוקתב וא ,םחרב םתויהב ,םהיתומאמ םיקבדנה תוקונית
-ב וקבדנש םירגובממ רתוי הבר תוריהמב ,AZT -ב ענומ לופיט םהלו םהיתומאל ןתנ אל
,סדיא חתפל הלאכ תוקוניתמ %80 םילולע םיאתמ לופיט אללש איה תלבוקמה החנהה .HIV
.ישימחה םתדלוה םוי דע
סדיאמ םילבוסה הלא לש עצוממה (תודרשיה) םייחה ןמז - םויכ םיעודיה םינותנל םאתהב
תוצראה תיברמב הנשמ תוחפו ,םינש 2 - 3 :תושעותמ תוצראב תונורחאה םינשב הלע
.תוחתפתמה

לבוקמ .הלחמה תומדקתה בצקו HIV-ב הקבדהה ןחבאל ונתלוכיב הלח המישרמ תומדקתה
םישיגר םייגולורס םינחבמ תוללוכה ,הדבעמ תוטיש לש הבחר תשקב שמתשהל םויה
,ילוא ,הניה רתויב הלודגה תומדקתהה .'וכו ףיגנה יביכרמ יולג ,ףיגנה דודיב ,םיקיודמו
תויתוכיא תוקידבל (PCR) Polymerase Chain Reaction ןוגכ תוינשדחה תוטישה תסנכה
,הקבדהה רחאל רתויב םדקומ בלשב םוהיזה םרוג רותיא רשפאמה רבד - ףיגנה לש תויתומכו
.ודגנכ לופיטה תעפשה וא ,HIV -ב םוהיזה תומדקתה רחאל בקעמו

דומעה שארל

.HIV-ב הלחמהו הקבדהה יבלש תרדגהב תימואלניבה הקימנידה .4

ךרוצל {6}(WHO/CDC) םיימואלניב םינוגרא י"ע שומישל וסנכוהו וחתופש תורדגהה
רזע ילככ םינומשה תונש תליחת זאמ ושמש ,HIV-ב הלחמהו םוהיזה תומדקתה בצמ תעיבק
הלא םילכ .ךדיאמ הפגמה תוטשפתה ידממו דחמ םידדוב םירקמ ירחא בקעמל בושחו יסיסב
-ב םוהיזה יוהיזל םייתדבעמה םילכה ברימ םירסח ןהב ,תוחתפתמ תוצראב רכינ עויס םיווהמ
תונש תליחתב ובצועש תורדגהה .םייטסינוטרופוא םימוהיזו ,ןוסיחה תכרעמ בצמ ,HIV
יבגל תוקפס ולעוהו ,ריבס חווידב רוחיא/רדעהמ ,ןמזה ךשמהב ררבתהש יפכ ,ולבס םינומשה
1987 -ב .הלחמה לש םימדקתמה םיבלשל ,רקיעב ,ןתוסחייתה ללגב תאזו ,יעדמה ןקויד
תיברמב םויה םילבוקמ הלא םייונישו ,םיימואלניבה םינוגראה י"ע ,יוניש תורדגהה ורבע
לש תויסיסבה תוינילקה תורדגהה תולבוקמ ןיידע תוחתפתמה תוצראב .תוחתופמה תוצראה
לש םינוש םירוזאב ופסאנש םינותנ ויב האוושה לע השקמ הז בצמ .ימלועה תואירבה ןוגרא
.ןאולמב תוהזו תודיחא ןניאש תורדגהו הדימ תומא יפל םלועה
תוסכל הרטמב תאזו ,1987 תנשמ תורדגהב םייתועמשמ םייוניש CDC-ה י"ע וסנכוה 1992 -ב
םיטיצופמיל תריפס םיללוכ הלא םייוניש .HIV-ב הלחמהו םוהיזה יטביה לש רתוי בחר ןווגמ
.קדבנה לש ינילקה בצמל רשק ילבמ ,הלחמה תרדגהל ןמסכ ק"ממב 200 -מ התוחפה ,CD(4)
ינשלופ ןטרס ,תיתאיר תפחש ןוגכ תולחמ רפסמ לש ןתעפוה הלחמה תרדגהל וסנכוה ןכ ומכ
,םלועה לכב םילבוקמ םניא הלא םיינילק םייוניש .תרזוח תואיר תקלד וא ,םחרה ראווצ לש
.ןהלש בקעמהו ןוחבאה תכרעמל ,םקלח וא ,הלא םייוניש ופרצ אל הפוריא תוצראמ קלחו

דומעה שארל

תוכרעהו םינותנ - סדיאה תפגמ .5

תעיבק תא ,הזכ בצמב ,השקמ HIV אשנ לעו סדיאה ירקמ לע חווידה תומלשו תונימא תויעב
יתימאה םילוחה רפסמש הכרעה תמייק דחוימב הקירפא תשביב .תובר תוצראב הפגמה ידממ
לש רתויב היוקל תיתשת ללגב תאזו ,םיחוודמה םירפסמהמ םינומ 20 - 10 הובג תויהל לולע
יתימאה רפסמהש חינהל לבוקמ הפוריא ברעמ תוצראב .דעומב םיחווידו םינותנ ףוסיא ךרעמ
.חוויד ללכל עיגמה הזמ הובג 10 - %20 -ב וניה םילוחה לש
יתוריש ןהלש ,םלועה תוצרא לכב טעמכ םויכ עצבתמ םד תומורתב HIV -ל יגולורס רוטינ
לכ .'וכו ןימ תולחמל תואפרמ ,תוקידב יזכרממ םיפסאנה םינותנ םיפרטצמ הז רוטינל .םד קנב
םילחה םייונישו ,התוטשפתה ןוויכו יפוא ,הפגמה ידממ תעיבקל ךרע בר רוקמ םישמשמ הלא
.הימדנפה לש הקימנידב

.םויה דעו םינושארה םירקמה יולג זאמ םימיוסמ םייוניש ורבע הפגמה לש םינייפאמה
םלועב תושק העגפנ רשא ,םילאוסקסומוהה תייסולכוא רבעל םירוקרזה ונפוה הליחתב
בצמב ,תיסחי ,תיתגרדה הדירי הלח םינומשה תונש ךשמהב .הלחמה תעפוהמ יתיישעתה
תכרעמ יצמאמש חינהל שיו םיעשתה תונשב םג הכישממ וזכ הייטנ ,וז הייסולכואב העיגפה
.ירפ םיאשונ וז הייסולכוא ברקב הרבסההו ךוניחה

םע ,רתויב העיגפ ,רתויב הפושח הייסולכואכ התלגתנ הקרזהב םימסה ישמתשמ תייסולכוא
גושגש םע בלושמב ,םימסב שומישה .תוגהנתה ילגרהב יוניש תלוכי לש רתויב הטעמ הדימ
תוטשפתה ."םיצוק הדשב שאכ" םוקמב הפגמה תוחקלתהל םרג ,קוקגנבב תונזה יתוריש
רומאל ףסונב ,תוצצופתהכ הרידגהל ןתינו 1988 -ב השעמל הלחה היסא חרזמ םורדב הפגמה
.תילאוסקסורטהה הייסולכואבו ,םישנ ברקב תוקבדהה לש תיתגרדה הילעב םיפוצ ונא ,ליעל
םורדב העפותה התפצנ ךשמהבו ילאוסקסורטה רוזיפל "לדומ"ה התוויה הקירפא תשבי
םירכז ןיב 1:1 לש סחי הפצנ הלא םירוזאמ רכינ קלחב .םייבירקה םייאב דחוימב ,הקירמא
.HIV - ב וקבדנש תובקנל

םינייפאמ רידגהל היה ןתינ היפ לעש ,תיגולוימדיפא ןוימ תטיש WHO ישנא וחתיפ 1987 -ב
:וניה םינייפאמל לופכה חתפמה .םלועב הפגמה רוזיפב
.התוטשפתהב תיטמרד הילע הלחש וא ,הפגמה העיפוה וב דעומה .א
.םוהיזה תרבעהב תטלשה הרוצה .ב

:תוירקיע תוצובק עבראל (תמיוסמ תולבגומב) םלועה תונידמ תא קלחל ןתינ וז הטיש יפל
תונשב הלחמה לש תיביסמ תוטשפתה הלחה ןהב רשא תוחתופמ "תויברעמ" תוצרא .1
ילאוסקסיב/ומוה ינימ עגמ - הלא תונידמב תוטלושה םוהיזה תרבעה תורוצו .םיעבשה
.םימס תקרזהו

תונשב הפגמה לש תיביסמ תוטשפתה הלחה הב ףא רשא ,הרהסל םורדמש הקירפא .2
.ילאוסקסורטה ינימ עגמ הניה הב תטלושה הקבדהה ךרד ךא ,םיעבשה

יתש לש םיברועמ םינייפאמ םהל םייבירקה םייאהו תימורדה הקירמאב תונידמ .3
תונש תליחתב הפגמה לש יביסמה רוזיפה לחה הלא תונידמב .תומדוקה תוצובקה
תונש עצמאב ,ךשמהב ךא ,הקרזהב םימס ישמתשמו םילאוסקסיב/ומוה ברקב םינומשה
.םוהיזה תרבעה לש תטלשה הרוצל ילאוסקסורטהה ינימה עגמה ךפה ,םינומשה

תונש ףוס - עצמאמ הפגמה לש תיביסמ תוטשפתה הלחה ןהב רשא תורחא תונידמ .4
.(אמגודל ודוהו דנליאת) םינומשה

םינושה םינייפאמב םימוחת בורע לח ,הפגמה לש הקימנידב םינוש םיביכרמ בקע ,םויכ
לש רחא וא הז רוזאל תינייפוא וא תלבגומ הניאש םינייפאמ "תבורעת" הרצונ םיבר םירקמבו
.םלועה

דומעה שארל

{7}תויזחתו תורעה ,םינותנ 1995-7 סדיאה תפגמ לש ימלועה רוזיפה .6

לע וחווד ,םירוזא/תוצרא 200 -ש הלוע ,1997 תנש עצמאל ימלועה תואירבה ןוגרא יחווידמ
%25 -ב הילע לע עיבצמ הז רפסמ .םידליו םירגובמ סדיא ילוח ו,644,183 לש רבטצמ רפסמ
.1996 תליחת זאמ םירקמה ךסב

.חטשב תואיצמה תא תופקשמ חרכהב אל םלועב םיאשנהו םילוחה רפסמ רבדב תוכרעה
המחלמב תוימואלניבהו תוימואלה תויושרב ,םיכירעמה תושרל םידמועה םיעצמאב םלוא
'סמ הלבט האר) םלועה תונידמ תיברמב תואיצמל תובורק הלא תוכרעהש חינהל שי ,סדיאב
.(2
ןוילמ ו,-644,183ל עיגמ 1997 עצמא דע ימלועה תואירבה ןוגראל םיחוודמה םילוחה ךס
1994 ףוסל תוכרעהה ,תינילק הלחמ ינמיס ןיידע םילגמ םניאש םיאשנל רשאב .סדיא ילוח
ןוילמ 5 - 10 -כ םניה הידגרטה לש ףסונ ביכרמ .הקירפא תשביב רקיעב ,ןוילמ 17 לע ורבד
םיאצמנ הלא םימותימ %90 -כ .הלחמהמ ותמ םהירוה רשא (םיעוגנ אל) םימותי םידלי
.הקירפא תשביב

םייפרגואיג םירוזא יפל הקולח (AIDS) שכרנה ינוסיחה לשכה תנומסת :3 'סמ הלבט
{8}(1995 רבמצד ףוס דע םירקמ 1000 - מ הלעמל לע חווד ןהבש תונידמ)


םירקמ 'סמ
תשבי
םירקמ 'סמ
תשבי
םירקמ 'סמ
תשבי

הפוריא
38719
הינזנט

הקירפא
1262
הירטסוא
26131
ריאז
1066
ןינב
1744
היגלב
29734
היבמז
3110
הנאוסטוב
1549
קרמנד

33063
האובבמיז

3722
הניקרוב
וסאפ
32722
תפרצ

הקירמא
7025
'גדנורוב
11854
הינמרג
6835
הניטנגרא
3575
ןורמק

24511
הילטיא

1876
סמהב

4463
.רמ 'ר
תינקירפא
3734
דנלוה
71111
ליזרב
3457
דא'צ
2726
לגוטרופ
1290
הלי'צ
7773
וגנוק
34618
דרפס
5763
היבמולוק
18670
בהנשה ףוח
1276
הידווש

2948
תינקינימוד 'ר

1193
הארתירא
4795
ץיווש

12.92
יטיאה
(4967)

14074
היפויתא
11494
הינטירב
3920
סרודנוה
12303
הנאג

הינאיקוא
20077
וקיסקמ
30126
הינק
5075
הילרטסוא
1110
ורפ
34167
יוואלמ1686
+דדינירט
וגבוט
2191
ילמ

ה"ס
(תונידמה לכ)


3937
הלאוצנו


5101
היבימנ
347713
הקירפא

הקירמא
תינופצ

1148
הירגינ
114502
.ד הקירמא
'רמו
401789
ב"הרא

10706
הדנאור
412180
.צ הקירמא
10391
הדנק
1297
לגנס

17057

היסא


היסא
3849
םורד
הקירפא
127886
הפוריא
13246
דנליאת
1015
ןדוס
5735
הינאיקוא


3472
וגיט
43875
הדנגוא

ןנובתהל שי ,תואבה םינשב הפגמה תוטשפתה ידממ תא ךירעהל תוסנמה ,תויזחתב
רקיעב העגפ ,תושעותמה תוצראב ,הפגמה לש תיטמרדה התעפוה .רבעה לש הביטקפסרפב
הלח זאמ .םינומשה תונש לש הנושארה תיצחמב ,םימס יקירזמו םילאוסקסומוה תויסולכואב
ללגב הארנכ ,םילאוסקסומוהה תייסולכואב תיתנשה (Incidence) תועראהב תיתגרדה הדירי
הילע תיפצנ ,ךדיאמ .ןוכיסה תתחפה ךות ,תוגהנתה ייונישו וז הייסולכואב םוהיזה לש היוור
הדירי ךשמה תופוצ תוריהז תוכרעה .םילאוסקסורטה תוקבדהב הלא תוצראב תיתגרדה
תוחתופמ תוצראב ,הייסולכואה ללכב HIV -ב תוקבדה לש תיתנשה תועראהב תמיוסמ
HIV -ב הקבדה לש תיתנשה תועראהה איש תא םיפוצ תאז תמועל .יחכונה רושעה ךשמהב
היסא תשביבש העשב תאזו ,תיניטלה הקירמאו הקירפא תשביב םיעשתה תונש עצמאב
הז תא גישי םישדחה םיעוגנה םירקמה תפסות בצק רשאכ ,הפונת רובצל הפיגמה ךישמת
.םייפלאה תונש תליחתב אלא ,יופצ וניא היסאב תיתנשה תועראהה איש .הקירפאבש
ךות ,HIV -ב םיקבדנ לש תיתנש תועראה תפקשמ םישדח סדיא ילוח לש תיתנשה העפוהה
רפסמה יבגל תוכרעה תונבנ תודחא םינותנ חותינ תוטישו חתפמ יפל .םינש רשעכ לש רוחיא
רתויב המוגעה הנומתהש קפס ןיא .םייפלאה תנש ףוס דע HIV -ב םיקבדנ לש רבטצמה
הנידמ לש לדומב שומיש ךות ,ךירעה ימלועה תואירבה ןוגרא .הקירפא תשביב תרייטצמ
ירקמ ללכל זוחא הרשעכ סדיאה תפגמ הפיסוה 1989 - 1985 םינשבש ,תיטתופיה תיאקירפא
תצובקב סדיאמ התומתה הלולע הקירפאב םימיוסמ םיינוריע םיזכרמב .הייסולכואב התומתה
העברא .םיעשתה תונש לש הינשה תיצחמב ,תשלושמ וא ,תלפכומ תויהל ,הנש 49 - 15 ליגה
היילעה .וז הלחמ עקר לע םידליהו תוקוניתה תייסולכואב םייופצ התומת תפסות יזוחא
לש םיגשיהה תא תואבה םינשב לטבל הלולע ,סדיאמ ריעצ ליגב התומתה לש תדמתמה
הנומת"ה רעצה הברמל .תונורחאה הנשה םירשעב םידליו תוקונית תלצהל תוינכתה
,דנליאת ומכ תונידמב דחוימב היסא תשביב םג המצע לע תרזוח סדיאה לש "תיאקירפאה
.ןתביבסו המרוב ,ודוה

דומעה שארל

{9}סדיאה תפגמב תודדומתהה .7

לש וחותיפל עיגהל םירקוחה ןיבמ םייטסימיטפואה ווק הנושארל סדיאה ףיגנ הלגתנ רשאכ
תוריבכה תוחלצהה לע הססבתה וז השיג .תודחא םינש ךות ,ףיגנה דגנכ ,ליעי ןוסיח ביכרת
,לוסיחב תויטמרדה תוחלצההו ,תונורחאה םינשה תורשעב ,םיפיגנ דגנכ ,םיביכרת חותיפב
הלא תווקת ,ברה ונרעצל .םיבר םיפיגנ י"ע תמרגנה ,האולחתב תיתועמשמ התחפה וא
,ףיגנה דודיב רחאל הנש 13 -כו הפיגמה לש היולגה התליחת רחאל הנש 15 -כ ,םויכו ודבתה
.םידלי קותיש וא ,תבצח דגנכ ןוסיחה ביכרתל המודב ,ליעי ןוסיח ביכרת ןיידע ןיא
חותיפ .המישרמ תיטנג תונתשה תלוכיו ,טושפ אל םייח רוזחמ םע ,בכרומ ףיגנ וניה HIV
תדחוימה םיסחיה תכרעמ רואל דחוימב ,רתויב השק המישמ וניה ףיגנה דגנכ ןוסיח ביכרת
.ןסכאמה אתב ראשיהל ףיגנה לש תלוכיהו ותוא םינסכאמה םיאתל ףיגנה ןיב
תלוכיו ולש םייחה רוזחמב תועגופה תופורת חותיפ הניה ףיגנב המחלמל תרחא השיג
הנורחאלו ,ריוולקיצאה - ליעפ ספרה דגנכ הפורת לש חלצומה חותיפה - ןאכ םג .ותוברתה
דדומתהל ימואלניבה רקחמה תלוכיל רשאב ,הווקתל הליחתב איבה - םיפסונ םימוד םירישכת
םילעופה םירישכת לש רכינ רפסמ וחתופ םויה דע .ריבס ןמז ךות ,הז אשונ םע החלצהב
אלל ,הניה הז חטשב תומדקתהה .HIV לש תונוש תויוליעפ וא םיביכרמ דגנכו תונוש תומרב
.תירלוקלומה המרב ףיגנב םינושה םינונגנמה תנבהב תיטמרדה תוחתפתהה לש האצות ,קפס
לש ןיינבה ינבא םניהש ,םידיזואלקונ לש םיגולנא םניה םויכ םימייקה םיירקיעה םירישכתה
רפסמ לש בלושמ םיתיעל ,שומישב םייוצמהו םויכ םיעודיה םירישכתה ןיב RNA -ו DNA
.םירחאו ddI ddC ןכו (רתויב בושחהו יזכרמה ןיידע) םלוכמ קיתוה ,AZT -ה םניה ,תופורת

וא Reverse transcrlplase :ןוגכ םימיזנאב תוליעפ ףוקתל םתרטמש ,םירישכת םימייק
תכרעמ תא קזחל םתרטמש ,םירישכת חותיפל השיג תמייק ינש דצמו .תיפיגנ הזאטורפ
.ןסכאמה לש העוגפה ןוסיחה
תכרעמ לש םינוש םירושימבו ותוליעפ לש תונוש תומרב ףיגנה תא ףוקתלו תוסנל ךכיפל ןתינ
לש ןוסיחה תכרעמ קוזיח וא ,דחמ ,ףיגנה לש םייחה רוזחמל הערפה י"ע םא ,ןסכאמ-ליפטה
.ךדיאמ ,ןסכאמה
ומכ ,םייטסינוטרופוא םוהיז ימרוגב םינושה םילופיטב וגשוה דחוימב םימישרמ םיגשיה
תקלדב לופיטב המישרמה החלצהה .םירחאו Pneumocystis carinnii (PC) ליפטב לשמל
.םיבר םייאופר םיזכרמב וז העפותב תיתועמשמ הדיריל האיבה PC ידי לע תמרגנה תואירה
תייעב ללגב ,הכפה תפחשה .הז חטשב ופצנ תושדח תויעב ףא אלא םיגשיה קר אל םלוא
.סדיא ילוחב רתויב הובג ןוכיסל ,הלחמה םרוג לש תופורתל תודימעה
תכראהל ואיבה םנמא סדיא ילוחב םירפושמהו םיבכרומה םילופיטהש רמול ןתינ םוכיסל
הפיגמה לש הימי תליחתב .הלא םילוחב םייחה תוכיאב רופישל םג תמיוסמ הדימבו םייחה
שי .שדוח 20 -כ םויכו ,שדוח 12 -כ (הנחבאה ןמזמ) הלוחה לש עצוממה םייחה ךרוא היה
.תובורקה םינשב הלא םיבצמב ףסונ רופישל תופצל

תיתעינמ - תיתפורתה המחלמה אשונב רתויב לודגה גשיההש םינעוט םיאפורהו םירקוחה
העוגנ םאמ הלחמהו ףיגנה תרבעה לש תיתועמשמ העינמב המישרמה החלצהה וניה הפיגמב
ומסרופ הנורחאל .ותדיל רחאל דוליבו ,הנוירה ןמזב ,םאב ענומ לופיט י"ע תאזו ,הנטב ירפל
בלושמ לופיטב תיתועמשמ החלצה ואשונש ףסונ בושח גשיה לע םיעיבצמה םירקחמ תואצות
.תוילריוורטריטנא תופורת רפסמב

דומעה שארל

םוכיס .8

הארנ אל ופוס רשא ימלוע ללכ רבשמ ,בורקה דיתעב הווהתו םויכ הווהמ םלועב HIV תפגמ
שוביגל תשרדנ הבר הדובעו ,יאופרה טביהל רבעמ ,םיבר םיטביה הז רבשמל .קפואב
-תויאופרו תוילכלכ ,תויתרבח ,תויתאה תוכלשהל האירבו הנוש תימלוע ללכ תוסחייתה
םידבאמ ,הילפאמ לובסל םיכישממ HIV יעוגנ .וז הארונ הלחמ לש ,רתויב תושקה ,תוירוביצ
לופיט לבקל םישקתמו םייחו תואירב יחוטיב םיברוסמ ,םתליהקמ םיקחרומ ,םתדובע םוקמ
,םרפס תיבמ םידליו םהיתבמ םיקלוסמה HIV יעוגנ םנשי .םיאתמ םייניש לופיטו יאופר
תוצובקמ םישנב דחוימבו הייסולכואב טועימ תוצובקב דחוימב םיטלוב הלא םיישק רשאכ
.הלאכ

םילופיטהמ רכינ קלח .תדבכנ תילכלכ האצוהב הכורכ סדיאה ילוח לש םייחה תלחות תכראה
וליפא ,םיאתמ לופיטל םיעיגמ םניא ללכ םלועב סדיאה ילוח תיברמו ,רתויב םירקי םישדחה
העיגמ הלוחב לופיט לש תיתנשה תולעהש איה ב"הראב הכרעהה .רתויב ילמינימהו יסיסבה
-כ לע םויכ תדמוע ותומ םוי דע הלוחה לש וייח ךרואל תעצוממה תולעהו ,$45000 -ל
עיגה ,לשמל ,1991 תנשב ב"הראב סדיאה ילוח ללכב לופיטה לש ללוכה ריחמה .$120000
תלוגלוגל האופרל תיתנשה האצוהה ,םלועב רתויב תועוגנה תונידמב) .רלוד ןויליב 5.8 -ל
.(!םידדוב םירלוד הניה

תעקשומה ץמאמה תדימו תויופידעה רדס תא עובקל ונתבוחמ הזכ לדוג רדסב רבשמ תעב
רבשמ לש ודוסיב םינומטה םיבושח םירקיעו תונורקע רפסמ רוכזל שי .וז הפיגמב המחלמב
:הז יתפגמ
םימרוג .םייפיגנ הלחמו םוהיז הווהמו ףיגנ ידי לע תמרגנ הנודנה תימלועה הפיגמה .א
,תינימ תוגהנתה) הייסולכואבו טרפב העיגפה תדימ תעיבקב ףתתשהל םילולע םיפסונ
הלחמל יזכרמהו ןושארה םרוגהש ,חוכשל ןיא ךא ,(דועו תורחא ןימ תולחמ ,תיתרבח
םיינילק םינמיס רדעהב םג .הז ףיגנב תוקבדהה עגרמ הליחתמ הלחמהו HIV וניה
הרקמבש ,תושדח רקחמ תודובעמ תודע תמייק ,םינש ךשמב תובורק םיתיעל ,םיינוציח
יתימא יגולויבורקימ ןויבח לש הפוקת ןיא HIV-ב םוהיז לש
HIV תוברתה .ספרהה יפיגנב םייקה הזל המודב ,(True microbiological latency)
תיגולונומיא-תיגולותפ הקימנידה ליבקמבו קסופ יתלב ךילהת וניה תויטפמיל תומקרב
אשנ לא סחייתהל שי ךכיפל .ןיעל תיארנ הלחמ ינמיס לכ רדעהב םג ,עגרל החנ הניא
בלשב ליעיהו םיאתמה לופיטה תא שפחל שיו יטמוטפמיסא הלוח לאכ יטמוטפמיסא
.םוהיזה לש ירשפאה רתויב םדקומה

אירב םדאכ יטמוטפמיסא אשנ רידגהל ,תיטפשמ-תיאופר הניחבמ ,םוקמ שיו ןכתי
.'וכו רפס תיב ,םירוגמ ,הדובע םוקמ ,יאופר חוטיב - טרפה תויוכזל רושקה לכב תינילק
,הדבועהמ םלעתהל ןיא ךא ,הבורמ תוקידאב הלוחהו אשנה תויוכז לע רומשל שי
וניה םהמ דחאש - םיבלש רפסמ לעב ךילהת וניה ,תיאופר הניחבמ ,םוהיזה ךילהתש
.תוינילקה ויתועפות םע סדיאה וניה רחאו תיטמוטפמיסאה תואשנה

הנוש אוה ענומ ןוסיח ביכרת חותיפל רשאב .םירחא םיבר םיפיגנל המוד HIV ןיא .ב
י"ע היעבה ןורתפל רשאב ,תוימיטפואה ךכיפל .וילופה וא תבצחה ףיגנמ תינוציק
תבייח ,ותשרפהו ותוברתה ענמת וא ,ףיגנה תא לסחתש הפורת וא ,ליעי ןוסיח ביכרת
.רתויב הריהז ,העש יפל ,תויהל

לע םשומ תויהל בייח הפיגמה תוטשפתה תריצע/תטאהב יזכרמה שגדה ,ךכיפל .ג
,תילבולג-תימואלניבהו תימואלה המרב ילאוסקסורטה ינימ עגמב הקבדהה תריצע
םויה דע .םלועב הפיגמה רוזיפל םויכ ירקיעה ןונגנמה וז הקבדה ךרד תויהב תאזו
ואיבה הלא םיצמאמו ,וירצומו םד י"ע הרבעהה תעינמב םיצמאמה ברימ ועקשוה
ךוניחל ,התע ,םיבאשמה תונפהל שי .וז ךרדב הקבדה תוחיכשב תיטמרד הדיריל
.יברמה ןוכיסה תא םויכ הווהמה ,הקבדה ךרד התואב הרבסהו

ייונשב םינומטה םיישקה תעידיב ,םימסב המחלמב םיבר םיצמאמ עיקשהל שי .ד
.הלא תויסולכואב תוגהנתה

,םייטילופ וא ,םייפרגואיג תולובג .תימלועה המרב תויהל תבייח HIV -ב המחלמה .ה
הפיגמב המחלמה תא ,המילשמ אלא ,תדגונ הניא וז השיג .הפיגמה תא םירצוע םניא
.הנידמו הנידמ לכ תולובגב

לכב םייקה בצמל םאתהב רחביהל תוכירצ הפיגמה תוטשפתהב המחלמל תוטישה .ו
לועפל םיבייח ליבקמב .תויופידעה ירדס םג עבקיהל םיכירצ ךכו ,הנידמו הנידמ
אל םיפוג ןיבו תולשממ ןיב ,תונידמ ןיב םואית ךות ,םיילבולג הבישח ילולסמל םאתהב
.הפיגמה תמילבל ,תימלוע ללכ תינכות לש הירטמה תחת ,םייתלשממ
ריינ .{10}סדיאה תפגמל רשאב הדמע ריינב ב"הראב תיאופרה הליהקה האצי -1994ב
תולק תומאתהו םילק םייונישב ןלהל אבומ תונורקע העבש לע ססובמה הז הדמע
.ב"הרא תולובגל ץוחמ םיכרצל

דומעה שארל

םיקרפ ישאר - סדיאב המחלמל הדמע ריינ*

םילוחה לכל ישונאו ליעי ,רוסמ לופיט קינעהל תבייח םלועב תיאופרה הליהקה .א
,םילוח לש הצובק איהש וזיאל ,הזכ לופיט תעינמ .HIV -ב םיעוגנה הלא הז ללכבו
.הקיתאה יללכ לכ תא דגונה השעמ וניה ,איהש הביס לכמ

תבוטל תויהל יושע הזכ יוליג רשאכ ,HIV -ב תוקבדה יוליגל תוקידב עוציב דדועל שי .ב
םוהיזה רוזיפ תתחפהל איבי הזכ יוליג רשאכו קדבנה לש םיעגמה תבוטל ,קדבנה
.רוביצה תואירב תנגהלו

םילבוקמה תוריהזה יעצמא לכב טוקנל םיבייח רחא יאופר תווצ ירבחו םיאפור .ג
.תויאופר תורגסמב תוקבדהל ןוכיסה לש תילמיסקמ התחפהל ,םיינויגההו

תולבגומ תא שיגדהל תבייח ,HIV -ב םוהיזל רשאב ,רוביצה ךוניחל תירוביצה השיגה .ד
הפיגמל ןתוסחייתהל רשאב ,תויושרה תוליעפ תא ןווכל ,םוהיזה תרבעה יכרד
.הפיגמה תריצעל לועפלו ,HIV יעוגנ דגנכ הלגתמה ,הילפאב םחלהל ,הנממ םיעגפנלו

ךות ,הנגהה ברימ תשרוד סדיא ילוחו HIV -ב םיקבדנה לש (Confidentiality) תוידוסה .ה
.רוביצה ראש לע ןגהל הבוחה לע הרימש

תינימה תוגהנתהה ינייפאמ תא ןיבהל ,ךכל תכמסומה ,תיאופרה הליהקה תבוח .ו
תא ,הנבה ךות ,ךנחלו ,HIV -ב תוקבדהל ןוכיסב םיאצמנה ,םילפוטמה לש תיתרבחהו
.םלצא הקבדהה תנכס תתחפהל ואיבי רשא םיכרדה תא ,םילפוטמ םתוא

העינמה ,תוביסה תא ררבל הסנמה ,רקחמה ךשמה דדועל תיאופרה הליהקה לע .ז
.ולש םינושה םיטביהבו ,םינושה ויבלשב HIV -ב םוהיזב לופיטהו

םינוגרא ישנא ,םיקיסעמ ,םירחבנ םיגיהנמ - תירוביצ תוירחא תולעב תורטמב םיאשונה הלא
- ךוניח תודסומב םילהנמו םירומ ,רהוסה יתב יתוריש לע םיארחא ,דעס תויונכוסו ,םיירוביצ
יכרדו סדיאה תלחמ לש תויסיסבה תוסיפתה דומיל תלטמ תא םמצע לע תחקל םיבייח
תוירחא .םתוסח וא םתחגשה ,םחוקיפבש הלאל עדימה ריבעהלו הלחמה םרוג לש הרבעהה
תא ןיבהל - תוירוביצה תורשמה יאשונל עייסל תיאופרה הליהקה ישנא לע תלטומ תדחוימ
.סדיאה תעפות לש םייסיסבה תונורקעה

דומעה שארל


1. Berkely S. AIDS in the developing world. An epidemiologic overview. Cilim. Infect.
Dis. 1993; 17 Suppl.2:s329-336
2. Brette RP, Gore SM, Birg G, MeneilAJ: Clinical and epidemiological implications of
the Centers for Disease Control/World health Organization reclassification of Aids
cases. AIDS 1993; 7:531-539.
3. Centers for Disease Control. 1994 Revised classification system for human
immunodeficiency virus infection in children less than 13 years age. MMWR 1994;
43/RR-12.
4. Centers for Disease Control: 1993 Classification system for HIV infection and
expanded survelance case definition immunodeficiency (AIDS) among adolescents and
adults, MMWR 1992; 41(RR-17):1-19.
5. Choi KH, Coats TJ: Prevention of HIV infection. AIDS 1994; 8:1371-1389.
6. Estebanez P, Fitch K, Najera R: HIV and female sex workers. Bull. World Health
Organ. 1993; 71:397-41.
7. Hirsch MS, Kaplan JC: The biomedical impact of the AIDS epidemic: Textbook of
AIDS Medicine. Broders, Merigan TC Bologuesi D editors, Baltimore, William &
Wilkins, 1994; pp 3-14.
8. Jarlais DC, Freigman SR: AIDS and the use of injected drugs. Sci. Am. 1994; 270:
82-88.
9. Kimball AM, Berkley S, Ngugi E, Gayle H: International aspects of the HID/HIV
epidemic. Annu. Rev. Public Health, 1995; 16:253-2825.
10. Livingston IL: AIDS/HIV crisis in developing countries: the need for greater
understanding and innovative health promotion approaches. J. Natl. Assoc. 1992;
84:775-770.
11. Mertens T, Careal M, Paul S et al: prevention indicators for evaluating the progress of
national AIDS programs AIDS 1994; 8:1359-1369.
12. Pilot P, Laga M, Rayder R, et al: The global epidemiology of HIV infection:
contimuity, heterogeneity and change. J. Acquir. Immun. Defic. Syndr. 1990; 3:403-
412.
13. Quinn TC: the epidemiology of the acquired immunodeficiency syndrom in the 1990's.
Emerg. Med. Clim. North Am. 1995; 13:1-25.
14. Quinn TC: Global burden of the HIV pandemic. Lancet 1996; 348 (9020) 99-106.
15. Rogers MF, Jeffe HW: Reducing the risk of maternal-infant transmission of HIV: a
door is opened. N. Engl J med 1994; 331:1222-1223.
16. Stewart GT: The epidemiology and transmission of AIDS: a hypothesis linking a
behavioral and biological determinants to time, person and place. Genefica 1995;
95:173-193.
17. Weiss SH, Louria DB: Quo Vadis: Perinatal AIDS issues 2004. Clim Perinatol
1994; 21:179-198.
דרכי הדבקות

 איידס - כיצד נדבקים במחלה?
נגיף האידס נמצא בארבעה סוגים של נוזלי גוף האדם: הדם, נוזל הזרע, הלימפה ונוזל הנרתיק של האישה. הנגיף מתקיים אך ורק בתוך הגוף, ועל כן העברה של כל אחד מנוזלים אלה מנשא או חולה לאדם בריא יכולה להביא להידבקות.

הדרכים שבהן מועבר הנגיף מאדם לאדם:
 מגע מיני ( דרך הנרתיק או דרך פי הטבעת) עם נשא איידס או עם חולה איידס
 קבלת עירוי דם (רק בארצות שבהן לא נבדקות מנות הדם. בארץ סכנה זו אינה קיימת)
 ש
ימוש במחטים או במזרקים מזוהמים
 העברה של הנגיף בין אימא לעובר שבבטנה דרך מערכת הדם המשותפת להם בזמן   ההיריון.

הנגיף אינו יכול לעבור מאדם לאדם במצבים אלה:
1. 
לחיצת ידיים
2. נשיקות
3. אכילה ושתייה מכלי אוכל משותפים
4. שימוש בשירותים
5. עקיצות יתושים
6. רחצה בברכה
או כל סוג אחר של מגע חיצוני.

מה ההבדל בין נשא איידס לחולה איידס?
לאחר שאדם נדבק בנגיף האידס, הנגיף קיים בתוך גופו אך קיום הנגיף בדם אינו בהכרח אומר כי האדם יפתח את הסימפטומים של מחלת האידס. מצב זה מוגדר כ- HIV חיובי, כלומר הנגיף נמצא אך אינו פעיל. אדם זה מוגדר כנשא אידס ותקופת הנשאות יכולה להערך זמן רב (עד 15 שנה), הודות לקיומן של התרופות החדשות. כאשר הנגיף מתחיל להיות פעיל בגופו של הנשא, מתחילה פגיעה במערכת החיסון המביאה להדבקות במחלות שונות, בשלב זה האדם מוגדר כחולה אידס. עדיין לא נמצאה תרופה לריפוי המחלה, אך כיום באמצעות התרופות הקיימות, ניתן להאריך בהרבה את משך זמן הנשאות ולשפר את איכות חייהם של הנשאים והחולים.

כיצד ניתן לדעת אם אדם הוא נשא איידס? רק על ידי בדיקת איידס.

מהי בדיקת איידס?
זוהי בדיקת דם פשוטה הנלקחת מן הזרוע ומתבצעת במקומות רבים ברחבי הארץ. הדם נלקח למעבדה בה בודקים האם נוגדנים כנגד נגיף האידס בדם. תוצאה חיובית- פירושה שהאדם נדבק בנגיף ויש בדמו נוגדנים נגד הנגיף. ישנם מקרים המוגדרים כ- false positive בהם ישנה תשובה חיובית למרות שהאדם אינו נשא. על כן, כל אדם שתוצאת בדיקת הדם שלו חיובית נבדק שנית. תוצאה שלילית- פירושה שאינם נוגדנים לנגיף בדם ועל כן גם הנגיף עצמו אינו קיים בדם. חשוב לזכור שחולפים שלושה חודשים מיום ההדבקה ועד שבבדיקת האידס מתקבלת תשובה חיובית. תקופה זו נקראת ' תקופת החלון'.

כל אדם יכול לעשות בדיקת איידס כולל בני נוער שעדיין מוגדרים כקטינים. אין צורך לקבל אישור של הורה או אופטורופוס. בכדי ללמוד עוד על הנושא קראו את החוק לגילוי נגיפי איידס בקטינים.

ניתן להבדק חינם באחד מהמרכזים לגילוי נגיף האיידס של משרד הבריאות.
לחצו כאן כדי לראות את רשימת המרכזים ואת מועדי הבדיקה.
דרכי מניעה

דרכים להימנע מהידבקות בנגיף האיידס:
הדרכים להימנע מהידבקות בנגיף מחייבות אותנו לקחת אחריות על מעשינו, עלינו לדעת שבידנו האפשרות לבטל באופן מוחלט את הסיכוי להידבק באיידס.

 לקיים יחסי מין רק כאשר משתמשים בקונדום. אם יש לכם קשר זוגי רציני, לאחר שלושה חודשים (פרק הזמן שבו ניתן לזהות את הנגיף בדם) גשו יחד לעבור בדיקת איידס, ולאחר מכן, אם התשובות שליליות, תוכלו לקיים יחסי מין גם ללא קונדום.

 לא להזריק סמים! אם מישהו בכל זאת צורך סמים (למרות הנזק הרב והסיכון הכרוך בעצם השימוש בסם), שישתמש במחטים חד פעמיות, וישמיד אותן לאחר השימוש.

 בכל פעולה שיש בה פגיעה בעור (פירסינג מכל סוג שהוא, טיפול שיניים, גילוח, קעקוע, דיקור סיני וכד') יש לוודא שבעל המקצוע משתמש בכלים חד פעמיים או מחטא את הכלים לאחר השימוש או לפניו.

אלה פעולות פשוטות, כל אחד יכול לשמור על עצמו. הכי חשוב לזכור - זה בידיים שלך!מרכזי בדיקה וטלפונים שימושיים

 

מרכזים לבדיקות איידס:

 מרכזים לגילוי נגיף האיידס של משרד הבריאות

רשימת המרכזים של אתר הוועד למלחמה באיידס

טלפונים שימושיים:

פרטים

טלפון

שם

א'-ה', 20:00-22:00

03-5108787

הקו הפתוח - קו מידע לציבור הרחב (הוועד למלחמה באיידס)

ג', 8:00-10:00

8847806-04

ב', 20:00-22:00

5100689-03

קו מידע חיובי - מידע רפואי לאנשים החיים עם הנגיף (הוועד למלחמה באיידס)

ד', 19:00-23:00

6209991-03

קו לנשא (הוועד למלחמה באיידס)

ד', 19:00-23:00

03-7325578 

ב.ל.ה. דואגת (בי-סקסואלים, לסביות, הומוסקסואלים)
מרכזי בדיקה וטלפונים שימושיים

 

מרכזים לבדיקות איידס:

 מרכזים לגילוי נגיף האיידס של משרד הבריאות

רשימת המרכזים של אתר הוועד למלחמה באיידס

טלפונים שימושיים:

פרטים

טלפון

שם

א'-ה', 20:00-22:00

03-5108787

הקו הפתוח - קו מידע לציבור הרחב (הוועד למלחמה באיידס)

ג', 8:00-10:00

8847806-04

ב', 20:00-22:00

5100689-03

קו מידע חיובי - מידע רפואי לאנשים החיים עם הנגיף (הוועד למלחמה באיידס)

ד', 19:00-23:00

6209991-03

קו לנשא (הוועד למלחמה באיידס)

ד', 19:00-23:00

03-7325578 

ב.ל.ה. דואגת (בי-סקסואלים, לסביות, הומוסקסואלים)
מאמרים ברשת

על וירוס האיידס בשלוש מערכות
מאת: מיכל ציון
מתוך: עלון למורי הביולוגיה מס' 155, חוברת ג', סיוון התשנ'ח, 1998. האוניברסיטה העברית בירושלים - המרכז להוראת המדעים.
הערות: ד'ר מיכל ציון - מורה לביולוגיה, תיכון עירוני ה' ת'א, וראש תחום אקולוגיה ואיכות הסביבה - מרכז לימודי ארץ ישראל יפה ת'א

ירייה באפלה
מאת: ג'ון כהן
תרגום: עדנה רובין
מתוך: גליליאו - המגזין הישראלי למדע ולאקולוגיה, גיליון 18, ספטמבר/אוקטובר 1996. הערה: ג'ון כהן (Jon Cohen) כותב בנושא איידס בכתב העת המדעי 'דיסקור', וכתב ספר על המחקר למציאת תרכיב חיסון לאיידס.

נגיפים חדשים - מהיכן?
מאת: עמוס פנט
נושא המאמר: בעשור האחרון הופיעו נגיפים חדשים על בימת ההיסטוריה האנושית.
מתוך: גליליאו - המגזין הישראלי למדע ולאקולוגיה, גיליון 14, ינואר/פברואר 1996.
הערות: פרופ' עמוס פנט נמנה עם צוות המחלקה לווירולוגיה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה.

 מבוך האיידס
מאת: מרית סלוין
נושא המאמר: קבוצה של נשאי איידס מאריכים חיים מעל עשר שנים. מה הסיבה?
מתוך: גליליאו - המגזין הישראלי למדע ולאקולוגיה, גיליון 8, ינואר/פברואר 1995.

המירוץ אחר החיסון
מאת: מארק קולדוול
מתוך: גליליאו - המגזין הישראלי למדע ולאקולוגיה, גיליון 3, ינואר/פברואר 1994.

האיידס בישראל
עורכת: דפנה מנדלר
מתוך: ידיעות כימיה, טכנולוגיה וחברה מס' 55, תשרי תשנ'ד, 1993.

שיטות לזיהוי הדבקה ב - HIV
מאת: ד'ר נורית ורדינון וד'ר מיכאל בורק
מתוך: ידיעות כימיה, טכנולוגיה וחברה מס' 55, תשרי תשנ'ד, 1993.

עירויי דם ואיידס - מה חדש?
מאת: ד'ר אילת שנער
מתוך: ידיעות כימיה, טכנולוגיה וחברה מס' 55, תשרי תשנ'ד, 1993.

עתיד האיידס מול עבר והווה עגומים למדי
מאת: ינון שנקר
מתוך: ידיעות כימיה, טכנולוגיה וחברה מס' 55, תשרי תשנ'ד, 1993. 
הוספת תגובה

חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש